top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תשחר קידר

איזה מגינים לרולרבליידס לקנות ברמת מתחילים

המדריך הבא יסביר לכם מה ההבדלים בין רמות שונות של מגינים להחלקה על רולרבליידס. מה הופל מגינים לבטיחותיים, אמינים, איכותיים, נעימים על הגוף, וגם מה יתן לכם תמורה טובה לכסף.


עקרונות בסיסיים:


בטיחות - מטרת המגינים להגן עלינו בזמן נפילה, לכן חשוב שהמגינים ישארו במקומם במהלך הנפילה, בעיקר ברגע המגע עם הקרקע. סוג האחיזה והקשירה יעשו את ההבדל, בעיקר המצאות גרב צמודה לרגל (לדוגמה באזור הברך), ואחיזה נוספת של רצועות עם סקוצ' (ולקרו). מגן עם גרב ייצר לחץ סביב הברך, והרצועות יעשה את עבודת החיזוק הנוסף. מרכיב נוסף של הבטיחות הינו איכות החומרים והעמידת שלהם במכה או נפילה. לילדים קטנים בעלי משקל נמוך מספיק סט מגינים איכותי עם גרב פנימי. בקצה השני, לבוגרים מעל משקל 65 ק"ג, נדרש חומר חזק יותר שיספוג את המכה בזמן נפילה.

אם ניקח את מגן כף היד כדוגמה, מדובר במגן ייחודי, קטן יחסית, שנושא משקל רב בזמן נפילה. חשוב שהמגן ישב טוב ונכון על כף היד, יהיו עשוי מחומרים חזקים, שלא יזוז או יסתובבו בזמן הנפילה. במגינים מאיכות ירודה, המגן יראה תקין, אולם בשל מורכבותו, לא יעשה את העבודה בזמן נפילה. המגן לא יספוג את המכה, ויתעקם כלפי מעלה, המכה או הזווית הפתאומית עלולים לגרום לשבר בשורש כף היד (לדוגמה בעצם הסירה). מגן מאיכות טובה יספוג את המכה, ישמור על כף היד ישרה כהמשך של הזרוע, כך יחלק את המכה נכון, ויגן על האזור הרגיש (מפרק כף היד) שנפגע בדרך כלל.

מגיני כף יד מאיכות טובה - מומלץ
מגיני כף יד מאיכות טובה - מומלץ


סדר חשיבות המגינים בבטיחות -

ראש - נדרשת קסדה לכל פעילות עם רולרבליידס. לעיתים רואים בסרטוני אקסטירם מקצוענים ללא קסדה, וטועים לחשוב שזה לא נחוץ, אולם מקצוענים חובשים קסדה בכל פעילות שמסכנת אותם. עבור מתחילים הקסדה מאוד חשובה מכיוון שתמיד קיימת האפשרות ליפול ולהיפגע בראש. גם בשלבי ביניים, ישנם ארועים לא צפוים, לדוגמה כאשר לומדים להחליק אחורה, מי שלא מיומן עלול ליפול אחורה על הראש לפני שהספיק להגן עם הידיים.

עבור מתחילים ניתן להחליק גם עם קסדת אופניים, בתנאי שמדובר בקסדה מאיכות טובה.

כף יד - זה חלק בגוף שנוטה להיפגע יחסית הרבה בהחלקה על רולרבליידס ללא מגינים. בקרב מחליקים שלא מיומנים ב"איך ליפול נכון", בדרך כלל כף היד תפגע ראשונה בקרקע, ותספוג את המכה בעוצמה גבוהה. ביחס לעוצמת הפגיעה הגבוה והמשקל הרב שנוצר בזמן הנפילה, כף היד שמורכבת מעצמות קטנות תפגע ראשונה. שבר בעצם הסירה (הסקפואיד) נפוץ בסוג כזה של נפילה, שימוש במגן איכותי ימנע אצל מתחילים שבר כזה.


ברך - לא במקרה תראו הרבה מקצוענים שמים מגיני ברכיים, מי שמיומן בחלוקת העומסים בזמן נפילה, יפגע חזק בברכיים, וזה יציל את שאר חלקי הגוף מפגיעה וגם יחלק נכון את המכה. עבור מתחילים זה מגן חשוב מכיוון שכל נפילה קלה עלולה להזיק לאזור הברכיים, זה מתחיל בבגדים שנקרעים, אחרי זה חתכים קטנים בעור, וככל שהמהירות עולה (ומשקל הגוף) כך המכה תהיה חזקה יותר באזור הברכיים.

מרפקים - בהחלקה איטית למתחילים ניתן לומר שזה המגן הכי פחות חשוב, אולם יש נטייה ליפול אחורה גם אם זה בניגוד לתוכניות, ואז זה הופך למגן מאוד חשוב. בהמשך כאשר הרמה עולה ורוצים להחליק אחורה, או לבצע קפיצות, מגן המרפק הופך לחשוב. עבור מתחילים מומלץ ללבוש אותו תמיד. איכות חומרים ואיכות המוצר - איכות החומר ממנו עשוי החלק שנוגע בעור, יקבע האם המגן יגרד או שישב נוח על העור (לדוגמה באזור המרפק). בנוסף, חומרים מאיכות טוב יהיו מספיק גמישים כדי להתאים לתצורת הברך או המרפק, ולא יחליקו מהאזור המוגן במהלך נפילה. חומר גמיש וחזק יאפשר לגרביים ליצור לחץ מסביב לברכיים או למרפקים, וכך ניתן יהיה להפחית עומס ברצועות. בדרך זו ניתן לייצר אחיזה מספיק טובה מבלי להשאיר סימנים או תחושה של גירוד על העור. רצועות מחומרים טובים, ישמרו קשיחים וגמישים לאורך זמן, ולא יהפכו לבד רופף שלא יעשה את עבודת החיזוק, זאת בזכות תכונת "זיכרון" של החומר.

עם החום והזיעה יתחילו גירודים במגינים מאיכות ירודה, ואילו במגינים באיכות גבוהה לא יגרד, הזיעה תיספג בבד ותתנדף מהר. איכות טובה של חומרים תשמור על המוצר יבש וללא חיידקים (ריחות לא נעימים) לאורך זמן.

ילדים בדרך כלל לא אוהבים את התחושה של המגינים, לרוב זה קשור לאיכות החומרים, ותחושת לחץ שלא אמורה להיות כאשר שמים מגינים.


מגיני ברכיים עם גרב פנימי - מומלץ
מגיני ברכיים עם גרב פנימי - מומלץ

נוחות - ככל שנעלה באיכות המוצר, נקבל נוחות גבוהה ונוכל ללבוש את המגינים ולהורידם מהר. דוגמה לכך הינם מגינים עם מנגנון משולב רוכסן בגרב, כל ניתן לשים את מגן הברך לאחר שנעלנו את הרולרבליידס, או הפוך, להוריד את המגינים מבלי שנצטרך להוריד את הרולרבליידס. פעולות שחוסכות זמן, ומשפרת את המטרה ההנאה בהחלקה על רולרבליידס.


תמורה לכסף - מה הבדלים בין מגינים זולים זול ליקרים ?

ניתן למצוא מוצרים גם ב- 60 ש"ח - ללא גרב פנימי (על הרגל ועל היד) עם שתי רצועות וסקוצ'. המגינים יגרדו, בזמן האימון נרגיש לחץ גבוהה מדי באזור המגינים, ובזמן נפילה יזוזו מהמקום, יתעקמו או ישברו.

סט מגינים מקצועי לילדים מתחיל ב- 150 ש"ח עם חומרים איכותיים שלא מגרדים, מנדפים זיעה, ואחיזה טובה ובטוחה בזמן נפילה.

בקצה השני סט מגינים מקצועי, חזק, עם מנגנונים נוחים ומהירים יותר, שמיועד לנפילות חזקות או לבעלי משקל גוף גבוה, יכול להגיע ל- 400 ש"ח. קסדה פשוטה שעושה את העבודה עבור מתחילים, תתחיל במחיר סביב 150 ש"ח.

מה אנחנו ממליצים ?


כדאי לקנות מוצר מחברה שמתמחה ברולרלביידס, בניגוד לחברות שעוסקות במוצרים המיועדים באופן כללי לפעילות ספורט, ומיוצרים על פי מפרט ללא מחקר פיתוח ונסיון בשטח.

מגנים ברמה נמוכה
מגנים ברמה נמוכה
381 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page